МЕТРОЛОГІЯ

ДП "УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ"
Метрологічний контроль здійснюється понад 115 років

 

 

  • 3D_skaner_new.jpg
  • avtozistern_new.jpg
  • metrologia_new.jpg
  • ndv_11nn.jpg
  • pgs_new1.jpg
HTML CSS Java Script Цифровые часы
03143, м. Київ,
вул. Метрологічна, 4
тел.: 526-52-29 (приймальня)
факс: 526-42-60 (приймальня)
ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

 

Робота Технічного комітету розпочалася з засідань робочих груп, на яких, відповідно до їхньої спеціалізації, було розглянуто проекти міжнародних стандартів та інших документів, які зараз розроблює ISO/TC 193, а також пропозиції щодо нових тем. Основні питання, які було обговорено на засіданнях, були такі:

  • обчислення термодинамічних властивостей природного газу;
  • аналіз природного газу методом газової хроматографії;
  • обчислення теплоти згоряння і густини природного газу за його складом та оцінка непевності (невизначеності) результатів;
  • одоризація;
  • визначення вмісту сірки;
  • визначення вмісту кисню;
  • відбирання проб газу;
  • визначення енергії природного газу.

Методи обчислення термодинамічних властивостей природного газу викладено у стандартах серії ISO20765. У 2015 р. було опубліковано другу частину: ISO20765-2 "Природний газ. Обчислення термодинамічних властивостей. Частина 2. Властивості в однофазному стані (газ, рідина та надкритичний стан) у розширеному діапазоні застосування". Найближчим часом заплановано завершити роботу над третьою частиною, ISO20765-3, присвяченою властивостям природного газу у двофазному стані, та четвертою, ISO20765-4, у якій буде подано методи обчислення в’язкості, коефіцієнта Джоуля-Томсона, показника адіабати та швидкості звуку. Розпочато роботу над п’ятою частиною серії стандартів ISO20765, яка буде встановлювати спрощений метод обчислення термодинамічних властивостей природного газу за неповними даними щодо його складу.

Стосовно хроматографічного аналізу природного газу, актуальним є питання доповнення та перегляду стандартів серії ISO 6974. Було прийнято рішення про розроблення нових частин: ISO 6974-3, присвяченої визначенню прецизійності та зсуву результатів вимірень, та ISO 6974-4, у якій буде розглянуто різновиди хроматографічного методу з урахуванням різних можливостей, описаних у стандарті ISO 6974-1 (з лінійною або нелінійною калібрувальною функцією, з прямим або непрямим визначенням окремих компонентів тощо). Учасники дискусій погодилися з тим, що чинні зараз стандарти ISO 6974-3 – ISO 6974-6 фактично є конкретними прикладами технічної реалізації загального методу газової хроматографії та не є, за своєю суттю, нормативними документами. За результатами обговорення було прийнято таке рішення: скасувати нині чинні стандарти ISO 6974-3 та ISO 6974-4 зараз, а ISO 6974-5 та ISO 6974-6 – після розроблення нового стандарту ISO 6974-4, до якого буде включено довідкові додатки з прикладами конкретної реалізації методу (типи та кількість колонок, детекторів, режими роботи тощо). Також, відповідно до пропозиції України, було прийнято рішення про видання виправлених версій стандартів ISO 6974-1, поправку до якого було опубліковано раніше, та ISO 6974-2, де буде виправлено помилки у деяких рівняннях.

Після обговорення було схвалено остаточну версію проекту стандарту ISO 6976 (ISO/DIS 6976), присвяченого обчисленню теплоти згоряння, густини та числа Воббе природного газу за його компонентним складом. Одночасно було завершено роботу над технічним звітом ISO/TR 29922, який містить допоміжну інформацію та роз’яснення щодо обчислення густини та теплоти згоряння природного газу згідно з ISO 6976. Обидва документи мають бути опубліковані у 2016 р.

Робоча група з питань одоризації завершує роботу над документом ISO 18222 "Природний газ. Ольфактометричний метод встановлення залежності між концентрацією одоранту у повітрі та інтенсивністю запаху". Після прийняття остаточного рішення щодо його статусу (стандарт чи технічний звіт) документ буде опубліковано. Нова тема з одоризації – розроблення стандартизованої методики оцінювання характеру запаху речовин, які пропонують застосовувати як одоранти природного газу. Така задача виникла, по-перше, у зв’язку з тим, що було запропоновано додавати до природного газу речовини, які, на відміну від традиційних одорантів, не містять сірки, але й характер запаху в них зовсім інший. По-друге, введення у газові мережі біометану (біогазу) також змушує шукати нові підходи до одоризації, оскільки біогаз може мати досить сильний запах, причому різний, залежно від застосованої сировини, але цей запах може бути не ідентифікований як сигнал про витікання газу та загрозу вибуху.  Під час обговорення було відзначено, що у різних країнах застосовують різні підходи стосовно як характеризації запаху одорантів, так і навчанню населення щодо розпізнавання запаху, поява якого свідчить про витікання газу. 

На засіданні робочої групи з визначення енергії природного газу розглядали можливі зміни у стандарті ISO 15112 "Природний газ. Визначення енергії" з урахуванням, зокрема, змін у законодавстві щодо організації європейського ринку природного газу, удосконалення методу обчислення непевності, застосування нових методів вимірювання витрати газу тощо.

Після засідань робочих груп відбулися засідання підкомітету ISO/TC 193/SC1 “Аналіз природного газу” та технічного комітету ISO/TC 193, на яких  було узагальнено результати роботи над проектами документів та ухвалено плани подальшої роботи. Також було прийнято рішення про поширення сфери діяльності ISO/TC 193 на визначання складу та властивостей біометану, сланцевого газу та інших замінників природного газу.

Зауваження України з багатьох питань порядку денного було висловлено як шляхом письмового голосування, так і безпосередньо під час дискусій на засіданнях, і переважну їх кількість було прийнято та враховано у документах ISO/TC 193. Таким чином, представники України роблять свій внесок у розроблення міжнародних стандартів, які надалі будуть впроваджені в Україні. Гармонізація національних нормативних документів у цій сфері з міжнародними стандартами є необхідною умовою для утвердження України як активного та рівноправного учасника європейського ринку природного газу.

Участь у міжнародній діяльності, зокрема, у роботі технічного комітету ISO/TC193 “Природний газ”, дає можливість вести на сучасному рівні роботи зі стандартизації у рамках технічного комітету України ТК 122 "Аналіз газів, рідких та твердих речовин", підтримувати контакти та вести спільну роботу з провідними фахівцями у галузі фізико-хімічних вимірювань – представниками метрологічних інститутів та інших установ і організацій з різних країн світу.