МЕТРОЛОГІЯ

ДП "УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ"
Метрологічний контроль здійснюється понад 115 років

 

 

  • 3D_skaner_new.jpg
  • avtozistern_new.jpg
  • metrologia_new.jpg
  • ndv_11nn.jpg
  • pgs_new1.jpg
HTML CSS Java Script Цифровые часы
03143, м. Київ,
вул. Метрологічна, 4
тел.: 526-52-29 (приймальня)
факс: 526-42-60 (приймальня)
ел. пошта: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

 
Діяльність вимірювальних лабораторій в умовах нового законодавства в галузі метрології

1. Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (надалі – Закон), що вступив в дію з 01.01.2016, проведення атестації вимірювальних лабораторій у державній метрологічній системі не передбачено.

2. Згідно з частиною 4 статті 7 Закону повноваження центральних органів виконавчої влади, інших державних органів уповноважувати підприємства та організації, їх відокремлені підрозділи та фізичних осіб - підприємців на проведення певних вимірювань, не пов’язаних з оцінкою відповідності продукції, процесів та послуг, у сфері законодавчо регульованої метрології визначаються законом.

3. На даний час, на законодавчому рівні повноваження відповідних державних органів уповноважувати на проведення вимірювань регламентовані тільки у сферах:

- обігу дорогоцінних металів (ГСТУ 75.1-00013480-003-2017 Метали дорогоцінні та їхні сплави. Правила уповноваження (атестації) вимірювальних лабораторій, що здійснюють операції з дорогоцінними металами);

- досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу (Порядок атестації лабораторій на проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу, наказ Мінсоцполітики та МОЗ від 29.05.2018 № 784/1012);

- охорони навколишнього природного середовища (стосується тільки установ, які належать до сфери управління Державної екологічної інспекції України) (Вимоги до технічної компетентності та незалежності, яким мають відповідати підприємства, установи та організації, які належать до сфери управління Державної екологічної інспекції України, що уповноважуються або уповноважені на проведення вимірювань, не пов’язаних з оцінкою відповідності продукції, процесів та послуг, у сфері законодавчо регульованої метрології та порядку такого уповноваження, затверджені наказом Мінприроди від 18.10.2018 № 363).

4. Для підприємств і організацій, що здійснюють інші види господарської діяльності і не належать до сфери управління зазначених державних органів, ДП «УКЕРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» пропонує здійснення добровільного оцінювання та визнання вимірювальних можливостей лабораторій таких підприємств.

Визнані вимірювальні можливості є документальним підтвердженням технічної компетентності лабораторій при виконанні вимірювань та будуть вагомим аргументом при роботі з замовниками.

Оцінювання та визнання вимірювальних можливостей здійснюється згідно з вимогами СОУ 74.9-02568182-004:2016 Порядок оцінювання та визнання вимірювальних можливостей суб’єктів господарювання на добровільних засадах (додається).

Для організації оцінювання та визнання вимірювальних можливостей певної лабораторії підприємству або організації належить звернутись до ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» з листом-заявкою (форма додається). На підставі цього листа буде складений договір, який за згодою заявника буде підписаний обома сторонами. Для визначення змісту робіт і їх вартості до листа-заявки слід додати декларацію вимірювальних можливостей лабораторії (форма додається).

За результатами зазначеної роботи ДП «УКРМЕТРТЕСТСТАНДАРТ» видає акт оцінювання вимірювальних можливостей, сертифікат визнання вимірювальних можливостей та перелік вимірювальних можливостей (форми згідно з СОУ 74.9-02568182-004).

При цьому декларовані вимірювальні можливості можуть бути скориговані за узгодженими із заявником результатами оцінювання.

5. Слід зауважити, що добровільний характер підтвердження технічної компетентності вимірювальних лабораторій дає підстави для здійснення цієї діяльності різним організаціям, які не належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади і не є державними органами.

З’явилися та вже давно працюють різноманітні приватні та громадські організації, які, посилаючись на статтю 24 Закону України «Про технічні регламенти та оцінку відповідності», позиціонують себе як органи з добровільної оцінки відповідності і пропонують певний ряд послуг, у т.ч. видачу сертифікатів підтвердження компетентності з вимірювань та, що особливо важливо, сертифікатів підтвердження калібрувальних можливостей.

Деякі організації проводять семінари, основними тезами яких є те, що діяльність структур національної метрологічної служби визнається незадовільною, і тільки виконуючи вимоги цих органів з добровільної оцінки відповідності можна підтвердити технічну компетентність лабораторії.

Матеріали зазначених семінарів не відповідають чинному законодавству в галузі метрології та надають чітке уявлення про повну некомпетентність таких органів з добровільної оцінки відповідності в питаннях метрологічної діяльності та в інших питаннях, щодо яких вони пропонують певні послуги, у т.ч. з підготовки фахівців.

Згідно з частиною 3 статті 12 Закону за договорами з юридичними та фізичними особами виконувати інші роботи, пов’язані із забезпеченням єдності вимірювань, не передбачені Законом, можуть тільки наукові метрологічні центри.

 

Начальник відділу № 45
Чижик Іван Володимирович,
т. 526-52-19, 050-385-16-38, e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.